Czym jest OFCA?

Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny to trzy sierpniowe dni dedykowane współczesnej sztuce cyrkowej. Entuzjastyczna publiczność, barwni artyści i muzyka przejmują miasto, zamieniając jego przestrzeń w teatralną scenę Nowego Cyrku.

W ramach OFCY, co roku, możecie podziwiać najlepsze przedstawienia żonglerów, akrobatów, iluzjonistów, muzyków, aktorów ulicznych i scenicznych. Nad miastem rozciągają się taśmy dla highlinerów, a ulicami przemykają kolorowi goście i uczestnicy z całego świata.

Najważniejszą częścią festiwalu są spektakle uliczne i sceniczne. Pierwsze dedykowane są szerokiej publiczności i mają charakter familijnej rozrywki. Widzowie często biorą czynny udział w przedstawieniu, mają wpływ na jego przebieg, statystują i wspierają artystę spontanicznym aplauzem. Zamknięte pokazy natomiast to złożone przedstawienia teatralno-cyrkowe, skupione na artystycznym przekazie performera, nierzadko wymagające specjalnej przestrzeni, aby w pełni oddać klimat inscenizacji. 

Jednak na niepowtarzalny charakter imprezy składają się także inne elementy. Poza wysokim poziomem programu artystycznego dbamy także o festiwalowy, przyjacielski klimat. Na liście atrakcji znajdziecie więc warsztaty dla dzieci, strefę food trucków z pysznym jedzeniem, czy klub festiwalowy “Bar Żongler” z własnym programem artystycznym.

W wybranym zakątku miasta powstaje także pamiątkowy mural. To artystyczny ślad, jaki zostawia po sobie każda edycja. Do projektu co roku zapraszamy młodych twórców i wspólnie opracowujemy streetartowy symbol festiwalu. 

Ważnym punktem na mapie festiwalu jest oczywiście pole namiotowe zlokalizowane u podnóża zamku. Poza infrastrukturą umożliwiającą wygodny nocleg, znajdziecie tam całą masę pozytywnie zakręconych ludzi, artystyczne improwizacje spoza repertuaru, śmiech, muzykę i bliskie sąsiedztwo ofcowego klubu. Festiwalowe życie trwa tu jeszcze bardzo długo po tym, jak milkną oklaski publiczności z wieczornych przedstawień.

 
OFCA, czyli MY

Pierwsza edycja festiwalu wystartowała w 2014 roku i dziś wspominamy ją z wielkim sentymentem. Kto by się spodziewał, że lokalny festiwal rozwinie się w wielkie święto Nowego Cyrku? 

Rozpoczęliśmy jako mała grupa zapaleńców, do której z każdym rokiem dołączały nowe głowy pełne pomysłów. W 2015 roku powstała Fundacja OFCA do dziś koordynująca prace festiwalowe i towarzyszące projekty. Oleśnicka inicjatywa dzięki wsparciu władz miasta, sponsorów, darczyńców i zgranej ekipy wolontariuszy jest jednym z najbardziej liczących się polskich eventów cyrkowych.

Zasięg imprezy doskonale ilustrują liczby: OFCA to 227 artystów z 22 krajów z całego świata, ponad 150 wolontariuszy, 6 murali zdobiących elewacje budynków, ponad 100 godzin warsztatowych, 82 unikatowe przedstawienia cyrkowe zorganizowane na scenach i w przestrzeni publicznej, ponad kilometr rozwieszonych taśm i przede wszystkim tysiące widzów i uczestników, którzy nieustannie mobilizują nas do pracy i ciągłego rozwoju.